(2004. augusztus 5-11.)
Másnap, pénteken délelőtt nekilendül a társaság. Északnak vesszük az irányt, s először a szomszédos két magyar falut, Sátorost és Maradékot látogatjuk meg (ez utóbbi faluban külön érdekesség a 19. század végén vályogból épült református templom, s az ekkortájt épült Julián-iskola). Pár kilométer után azonban már elérjük a Fruška Gora lankáit, s nem sokára már a hegy legszebb tájain járunk. Két napig a hegység völgyeiben és ormain tekereg a társaság, s esténként a sűrű erdőben való táborverés után tábortűz mellett énekli álomba magát a csoport.
A harmadik nap, vasárnap reggel még a hegyről indulunk, majd Pétervárad erőd-rendszerét látogatjuk meg, s Újvidék belvárosának történelmi nevezetességeit (az idegenvezetővel a találkozás 11.00-kor a péterváradi várban, a kilátóban, az óratoronynál). Délután még érintjük Temerint, ahol a Szécsen-kastélyt, a Helytörténeti Múzeumot, a Tájházat ismerjük meg közelebbről (a vezetővel itt pedig 16.00-kor találkozunk a város központjában, a Temerini Rádió épülete előtt). Az este azonban már a Szőreghez közeli, az Egres partján fekvő Hevér-tanyán ér bennünket, ahol a helyiek meleg fogadtatása és egy fergeteges éjszakai buli vár minket. 19.00 órától egy előadás keretében Temerinnek és környékének történetét ismerhetjük meg, majd 20.00 órától alkalmi kulturális program után (amelyben helyi szavalók és a Véka népzenei együttes működik közre) az év egyik délvidéki felfedezettje, a bácskossuthfalvi B-Terv együttes fogja lázba hozni a közönséget.
Másnap, hétfőn éjjel pedig már Bácson leszünk, amely Aracs mellett a Délvidék másik nagy középkori emléke, az épen megmaradt várral és kolostorral. A várat még Károly Róbert építette 1342-ben, míg a ferences templom 1234-ben épült, s ehhez csatlakozik a kolostor 1734-ből. Meglátogatunk ezen kívül még egy török fürdőt is (a találkozó itt a vezetőnkkel 18.00-kor lesz a bácsi várban). Az éjszaka különös varázsa az lesz, hogy a sátor-tábort magában a várban, az öregtorony tövében fogjuk felverni, s csendes beszélgetés mellett fogunk nyugovóra térni.
Ötödik nap, kedden pedig már megérkezünk nyugat-Bácska erős sziget-falvaiba, amelyek sok más mellett néprajzi értékükkel tűnnek ki. Gombos után Doroszlón fogunk éjszakázni, amely az 1792-ben történt csoda óta a Délvidék legismertebb búcsú-járóhelye. A falu tájházzal is rendelkezik. A falu megismerése után (amely 17.00 órakor zajlik, vezető közreműködésével) a 20.00 órától kezdődő kulturális programban a helyi fiatalok színházi jelenete után Dosztány László énekelt versekkel fog fellépni. A kulturális program után az éjszaka ismét a szórakozásé lesz, s a végig velünk tartó Mc Gery fogja keverni a talpalávalót.
A legutolsó nap, szerdán pedig először Doroszló határában megtekintjük a római sáncokat, majd Szilágyin keresztül (ahol megtekintjük Szilágyi Dezső miniszter mellszobrát) megérkezünk utunk végső állomására, Bácskertesre. Legelőször egy csónakos kirándulás során (amely 14.00 órától kezdődik) megismerjük a Duna vadregényes holt-ágait (többek között a néhai Tito nyaralóját is meglátogatjuk), majd 17.00 órától Bácskertes egyedi, más délvidéki településsel össze nem téveszthető utcáin való sétálás során ismerjük meg a falut, s a rengeteg szakrális emlékét (utcai keresztek, szobrok). A falu központjában a 20.00 órától tartandó kulturális program keretében tartjuk meg a díjkiosztást, majd pedig ismét a B-Terv együttes és Mc Gery közreműködésével egy fergeteges záró-éjszakával zárjuk e csodálatos hetet.
..
Hírek
Tudod-e hogy 2002. óta minden nyáron útra kelnek a délvidéki magyar fiatalok, hogy bejárják kerékpárral a Kárpát medence különböző tájait?
Tudod-e, hogy felkeresték már a Tisza forrásától a Hargita csúcsán keresztül az isonzói csatamezőig a magyar történelemből ismert helyszíneket?
Tudod-e, hogy ősszel és tavasszal több napos gyalogtúrákat tesznek a hazai hegyvidékeken? Tudod-e, hogy ezek a túrák mindenki számára nyitottak és elérhetőek?
Hallottál-e már a "Tour de Délvidék"-ről? A túra sorozat célja: lehetőséget teremteni a szerbiai vajdaságban élő - délvidéki - magyar fiatalok számára a Kárpát medence térségében élő népek kultúrájának, természeti értékeinek megismerésére, tartalmas közösségi élményekkel?
Most Te is segíthetsz ezeknek a céloknak az elérésében! Hogyan?
Ennek a felhívásnak a terjesztésével barátaid, ismerőseid körében, Magyarországi munkaviszony, adófizetés esetén pedig a személyi jövedelemadód egy százalékának felajánlásával a Délvidéki Magyarok Ifjúsági Szervezete javára! Az alábbi internetes oldalon találod a DMISZ javára elkészített 1% felajánló nyomtatványodat: Felajánlom!
A múlt évi felajánlásból 41.546 Ft érkezett az egyesület számlájára, melyet a soron következő "Tour de Délvidék" szállítási költségeire fogunk fordítani.
Köszönjük minden támogatónknak!
Tour de Délvidék 2002. óta: www.tourdedelvidek2010.ewk.hu
Szavazás